Fiat Tipo: Tryb tempomatu elektronicznego

Fiat Tipo –> Uruchamianie i jazda –> Adaptive cruise control (ACC) –> Tryb tempomatu elektronicznego

Poza trybem Adaptive Cruise Control (ACC) dostępny jest tryb tempomatu elektronicznego do jazdy ze stałą prędkością.

Jeśli w samochodzie występuje system Adaptive Cruise Control (ACC), tempomat elektroniczny działa w taki sam sposób jak ACC (po naciśnięciu przycisku tempomatu), z tą różnicą,
że:

  • nie utrzymuje odległości od pojazdu, który znajduje się przed nim;
  • w przypadku zasłoniętego czujnika radarowego urządzenie to nadal działa.

Przed przywróceniem ustawionej wcześniej prędkości należy doprowadzić samochód do prawie takiej prędkości, a następnie nacisnąć przycisk RES (Resume) i zwolnić go.

UWAGA 117) Należy zawsze zachowywać maksymalną ostrożność podczas jazdy, aby w razie potrzeby być w gotowości do zahamowania samochodem.

118) System ten jest elementem wspomagającym jazdę: kierowca nigdy nie powinien ograniczać uwagi poświęcanej na prowadzenie samochodu.

Odpowiedzialność za prowadzenie samochodu zawsze ponosi kierowca, który powinien uwzględniać warunki ruchu drogowego, aby jazda była całkowicie bezpieczna. Kierowca zobowiązany jest zawsze zachowywać bezpieczną odległość za samochodem, za którym jedzie.

119) Urządzenie to nie uaktywnia się w przypadku pieszych, pojazdów jadących w kierunku przeciwnym lub poruszających się w kierunku poprzecznym oraz w przypadku obiektów stałych (np. pojazdu zablokowanego w korku lub pojazdu niesprawnego).

120) Urządzenie to nie jest w stanie brać pod uwagę warunków drogowych, ruchu drogowego i warunków atmosferycznych, a także słabej widoczności (np. z powodu mgły).

121) Urządzenie to nie jest w stanie brać pod uwagę warunków drogowych, ruchu drogowego i warunków atmosferycznych, a także słabej widoczności (np. z powodu mgły).

122) Urządzenie to nie jest w stanie wywierać maksymalnej siły hamowania samochodem: nie zostanie on więc zatrzymany całkowicie.

 

OSTRZEŻENIE 43) System ten może mieć ograniczone działanie lub w ogóle może nie działać z powodu takich warunków atmosferycznych, jak ulewny deszcz, grad, gęsta mgła czy śnieżyca.

44) Obszar zderzaka przed czujnikiem nie powinien być pokryty elementami przylepnymi, dodatkowymi reflektorami lub jakimkolwiek innym przedmiotem.

45) Działanie może być zakłócone przez jakiekolwiek zmiany strukturalne w samochodzie, jak na przykład zmiana ustawienia przedniego, zmiana opon lub zbyt wysokie obciążenie aniżeli standardowe, jakie przewiduje samochód.

46) Niewłaściwe naprawy wykonane w części przedniej samochodu (np.

zderzaka, podwozia), mogą zmienić położenie czujnika radarowego i negatywnie wpłynąć na jego działanie. W celu wykonania wszelkich napraw tego typu należy zwracać się do ASO marki Fiat.

47) Nie należy naruszać ani wykonywać żadnych interwencji w zakresie czujnika radarowego. W przypadku uszkodzenia czujnika należy zwrócić się do ASO marki Fiat.

48) Należy unikać mycia lancą pod wysokim ciśnieniem w dolnej strefie zderzaka: unikać zwłaszcza kierowania strumienia na konektor elektryczny systemu.

49) Należy zachować ostrożność podczas wykonywania napraw i zaprawek lakierniczych w strefie wokół czujnika (nakładki zakrywającej czujnik po lewej stronie zderzaka). W przypadku zderzeń czołowych czujnik może automatycznie wyłączyć się i wyświetlać na ekranie sygnał wskazujący konieczność naprawienia czujnika. Nawet w razie braku sygnałów o nieprawidłowym działaniu należy wyłączyć działanie systemu, jeśli istnieje podejrzenie, że położenie czujnika radarowego uległo zmianie (np. z powodu uderzeń czołowych przy niskiej prędkości podczas manewrów parkingowych). W takiej sytuacji należy zwrócić się do ASO marki Fiat, aby dokonać wyrównania lub wymiany czujnika radarowego.

    ŒRodki ostrożności podczas jazdy

    W pewnych warunkach jazdy (patrz opis poniżej), urządzenie może nie działać w sposób prawidłowy: kierowca powinien więc zawsze mieć ...

    Czujniki parkowania

    ...

    Zobacz tez:

    Polerowanie i woskowanie
    Kiedy lakier zaczyna tracić swój połysk lub gdy np. chcemy go dodatkowo zabezpieczyć przed sezonem zimowym, można go wypolerować i nawoskować. Przez pierwszy rok użytkowania samochodu zwykle nie ma potrzeby polerowania jego nadwozia. W tym okresie ...

    Zabezpieczenie ładunku
    Mniejsze i lżejsze bagaże należy zabezpieczyć za pomocą taśm napinających, siatki bagażnikowej lub taśm ściągających. Do mocowania większych i cięższych przedmiotów można nabyć w Serwisie o ...

    Przypadki szczególne: tryb STOP niedostępny
    Tryb STOP nie włącza się, gdy: samochód jest na drodze o dużym nachyleniu (pod górę lub z góry), drzwi kierowcy są otwarte, pas bezpieczeństwa kierowcy jest odpięty, prędkość pojazdu nie przekroczyła 10 km/h ...

    Categorie