W celu zwiększenia ochrony pasażerów w przypadku zderzenia bocznego samochód wyposażony jest w przednie boczne poduszki powietrzne (Side bag) i kurtyny powietrzne (Window bag).
Poduszki boczne (Side Bag)
Składają się z dwóch poduszek umieszczonych w oparciach siedzeń przednich , które zabezpieczają okolice miednicy, klatki piersiowej i ramion pasażerów w przypadku zderzenia bocznego o sile średnio-wysokiej.
Oznaczone są etykietą "AIRBAG" przyszytą po zewnętrznej stronie siedzeń przednich.
Kurtyny powietrzne (Window bag)
Składają się z dwóch poduszek typu "kurtynowego", umieszczonych za poszyciami bocznymi dachu i pokrytych odpowiednimi elementami wykończeniowymi .
Ich zadaniem jest ochrona głów pasażerów miejsc przednich i tylnych w przypadku zderzenia bocznego dzięki dużej powierzchni poduszek po ich wypełnieniu.
W przypadku zderzeń bocznych o niskiej energii aktywacja bocznych poduszek powietrznych nie jest konieczna.
Najlepszą ochronę przez system w przypadku zderzenia bocznego daje prawidłowa pozycja na siedzeniu, ponieważ umożliwia właściwe rozłożenie się kurtyn powietrznych.
Ostrzeżenia
Nie należy myć siedzeń wodą lub parą pod ciśnieniem (ręcznie lub w myjniach automatycznych siedzeń).
Możliwe jest, że poduszki przednie i/lub boczne uruchomią się, jeżeli samochód zostanie mocno uderzony o spód nadwozia (na przykład przy gwałtownym uderzeniu o stopnie, chodniki czy przy wpadnięciu samochodu do dużej dziury lub wgłębienia na drodze itp.).
Z napełniającej się poduszki powietrznej wydobywa się niewielka ilość pyłu: nie jest on szkodliwy dla zdrowia i nie oznacza powstania pożaru. Pył może podrażnić skórę oraz oczy: w takim przypadku należy przemyć takie miejsca mydłem neutralnym z wodą.
Wszelkiego typu interwencje kontrolne, naprawy lub wymiany obejmujące poduszki powietrzne, powinny być wykonywane w ASO marki Fiat.
W przypadku złomowania samochodu należy zwrócić się do ASO marki Fiat w celu zdezaktywowania układu poduszek powietrznych.
Aktywacja napinaczy pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych uzależniona jest od różnych czynników, w zależności od typu zderzenia. Brak aktywacji jednego lub kilku z urządzeń nie wskazuje na niewłaściwe funkcjonowanie systemu.
UWAGA
90) Nie należy naklejać taśm
samoprzylepnych lub innych przedmiotów
na kierownicę, deskę rozdzielczą w strefie
poduszki powietrznej po stronie pasażera
lub boczne poszycie dachu i na siedzenia. Nie należy umieszczać przedmiotów na desce rozdzielczej po stronie pasażera (na przykład telefonów komórkowych), gdyż mogą one utrudnić prawidłowe rozłożenie się poduszki powietrznej pasażera, a ponadto spowodować poważne obrażenia osób siedzących w samochodzie. 91) Podczas jazdy obie ręce należy trzymać na kierownicy tak, aby w przypadku interwencji poduszki powietrznej mogła ona napełnić się bez przeszkód. Nie powinno się jechać z głową pochyloną do przodu, ale oprzeć plecy o oparcie w pozycji zapewniającej dobre przyleganie do oparcia. 92) Gdy poduszka powietrzna po stronie pasażera jest aktywna, foteliki dla dzieci, które montuje się w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, NIE powinny być montowane na siedzeniu pasażera przedniego. Aktywacja poduszki powietrznej w przypadku zderzenia może spowodować śmiertelne obrażenia przewożonego dziecka, niezależnie od siły uderzenia. Dlatego należy wyłączać zawsze poduszkę powietrzną po stronie pasażera, gdy na siedzeniu pasażera przedniego instalowany jest fotelik dla dziecka zwrócony tyłem do kierunku jazdy. Ponadto siedzenie pasażera przedniego powinno być wyregulowane w pozycji jak najdalej do tyłu, aby uniknąć ewentualnego kontaktu fotelika z dzieckiem z deską rozdzielczą. Gdy tylko fotelik dla dziecka zostanie zdjęty z siedzenia, poduszkę powietrzną pasażera przedniego należy ponownie włączyć. 93) Aby wyłączyć poduszki powietrzne przez Menu w zestawie wskaźników, należy zapoznać się z sekcją "Pozycje menu" w rozdziale "Poznawanie zestawu wskaźników". 94) Nie należy umieszczać sztywnych przedmiotów na zaczepach i uchwytach. 95) Nie należy opierać głowy, ramion lub łokci o drzwi, szyby samochodu i w pobliżu bocznych poduszek powietrznych, aby uniknąć ewentualnych obrażeń podczas fazy napełniania poduszek. 96) Nie należy wystawiać nigdy głowy, ramion i łokci poza szybę.
97) Jeżeli lampka sygnalizacyjna
98) W niektórych wersjach, w razie awarii
diody 99) W przypadku poduszki typu Side bag nie należy na oparcia siedzeń przednich zakładać pokrowców ani koszulek. 100) Nie należy podróżować z przedmiotami znajdującymi się na kolanach, klatce piersiowej lub z fajkami, ołówkami itp. w ustach. W razie zderzenia z interwencją poduszki powietrznej mogą spowodować poważne obrażenia. 101) Jeśli samochód był przedmiotem włamania lub próby kradzieży, aktów wandalizmu lub też został zalany wodą czy zatopiony, należy dokonać weryfikacji systemu poduszek powietrznych w ASO marki Fiat. 102) Gdy kluczyk w wyłączniku zapłonu znajduje się w położeniu MAR i silnik jest wyłączony, poduszki powietrzne mogą uruchomić się również w sytuacji, kiedy stojący samochód zostanie uderzony przez inny poruszający się pojazd. W związku z tym, nawet gdy samochód stoi, foteliki dla dzieci montowane tyłem do kierunku jazdy NIE powinny być instalowane na siedzeniu pasażera przedniego, gdy poduszka pasażera przedniego jest aktywna. Aktywacja poduszki powietrznej w przypadku zderzenia może spowodować śmiertelne obrażenia przewożonego dziecka. Dlatego należy wyłączać zawsze poduszkę powietrzną po stronie pasażera, gdy na siedzeniu pasażera przedniego instalowany jest fotelik dla dziecka zwrócony tyłem do kierunku jazdy. Ponadto siedzenie pasażera przedniego powinno być wyregulowane w pozycji jak najdalej do tyłu, aby uniknąć ewentualnego kontaktu fotelika z dzieckiem z deską rozdzielczą. Gdy tylko fotelik dla dziecka zostanie zdjęty z siedzenia, poduszkę powietrzną pasażera przedniego należy ponownie włączyć. Przypomina się, że w sytuacji, kiedy kluczyk znajduje się w położeniu STOP, żadne urządzenia bezpieczeństwa (poduszki powietrzne lub napinacze pasów bezpieczeństwa), w przypadku zderzenia nie uaktywnią się; dlatego brak aktywacji tych urządzeń w tego typu przypadkach nie może być traktowany jako oznaka niewłaściwego funkcjonowania systemu.
103) O nieprawidłowym działaniu lampki
sygnalizacyjnej 104) Interwencja przednich poduszek powietrznych przewidziana jest dla zderzeń o energii większej niż dla napinaczy pasów bezpieczeństwa. W przypadku zderzenia o energii mieszczącej się w przedziale tych dwóch wartości progowych, uruchomią się tylko napinacze pasów bezpieczeństwa, co należy uważać za normalne. 105) Poduszka powietrzna nie zastępuje pasa bezpieczeństwa, ale zwiększa jego skuteczność. Ponadto z uwagi na fakt, iż przednie poduszki powietrzne nie interweniują w przypadku zderzeń czołowych przy niskich prędkościach, zderzeniach bocznych, zderzeniach tylnych lub przewróceniu się samochodu, w sytuacjach takich pasażerowie chronieni są tylko pasami bezpieczeństwa, które powinny być zawsze zapięte. |
Przełącznik na kluczyk do dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera
Przednią i boczną poduszkę powietrzną
pasażera można dezaktywować i aktywować
przełącznikiem na kluczyk. Znajduje się on po
stronie pasażera z boku deski rozdzielczej.
Poduszki powietrzne pasażera można
dezaktywować ...
Masy - benzyna
Masy i ciężary przyczep (w kg) - benzyna
Podane wartości MTRA oraz masy przyczep są ważne dla maksymalnej wysokości
1000 m n.p.m.; podaną masę holowanej przyczepy należy
zmniejszać o 10% na każde dodatkowe 1000 m n.p.m.
W przypadku po ...
Lampki kontrolne -lewa
Usterka w
układzie oczyszczania spalin
Usterka w układzie ABS
Tylne światło przeciwmgielne
Układ stabilizacji toru jazdy i kontroli trakcji
(DSTC)
Nie wykorzystywany
Podgrzewanie wstępne silnika wysokoprężnego
Niski poziom paliwa w zbior ...